20 listopada 2018 19:40 | Aktualności

Zielona kraina

W dniu dzisiejszym 20.11.2018 z inicjatywy mgr Sylwii Piekarczyk,  uczniowie klas 4, w sumie ponad 80 osób  uczestniczyło w  ogólnopolskich warsztatach edukacyjno - kulinarnych  „ Zielona Kraina” . Edukacja żywieniowa jest obowiązkowym elementem programu nauczania w szkole a atrakcyjny sposób przekazania tej wiedzy edukuje młode pokolenie w zakresie prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia.
            Dzieci spotkały się  z paniami dietetyczkami, które zarówno w teorii jaki  w praktyce pokazały dzieciom jak zdrowo się odżywiać  i samemu przygotować, pyszny lekkostrawny i pełen witamin posiłek. Uczniowie już wiedzą,  co to zasada  5U (urozmaicenie, umiarkowanie, uregulowanie, unikanie i uprawianie sportu) oraz jakie produkty należy spożywać  według piramidy zdrowego odżywiania. Jednak najwięcej zabawy było podczas przygotowywania swoich własnych zdrowych posiłków. Najpierw  był zdrowy koktajl – zielony oczywiście , jak przystało na warsztaty z Zieloną Krainą ze szpinaku i jarmużu. Po dolewki ustawiała się długa kolejka – a  podobno dzieci nie lubią szpinaku !Po kolejnej  porcji  informacji  od pań prowadzących warsztaty , nadszedł czas na  kolorową sałatkę z samodzielnie przygotowanym sosem. I ta znikała w oka mgnieniu. Jednak to na co czwartoklasiści czekali najbardziej to … słodycze, a te bez ani grama cukru  szybciej zostały zjedzone  niż  zrobione. Własnoręcznej roboty kulki orzechowo – kokosowe bardzo przypadły dzieciom do gustu, a zdecydowana większość  obiecała przygotować te zdrowe smakołyki w domu.

Warsztaty szybko minęły, a dzieci wyszły z zajęć bogatsze o wiedzę  i nowe  przepisy, które jestem przekonana wprowadzą w życie. Warto jeść zdrowo i kolorowo , a nasi czwartoklasiści to już wiedzą i na pewno będą się dzielić tą wiedzą z innymi.  Bardzo dziękujemy Zielonej Krainie ( www.zielona-kraina.com)  za wizytę w naszej szkole.

Zielona kraina