04 kwietnia 2019 13:43 | Aktualności

Marzanna, gaik, pisanki …, czyli wiosenne warsztaty dla czwartoklasistów

W środę    27 marca uczniowie klasy 4a i 4b wzięli udział w wiosennych warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie. W pierwszej części zajęć czwartoklasiści wspólne wykonali słomianą kukłę – Marzannę oraz gaiki. Poznali też obrzędy związane z przepędzaniem zimy. Następnie z gaikami uczniowie przeszli do chaty sołtysa, gdzie zaśpiewali ludową przyśpiewkę i zatknęli stroiki na  drewnianej chacie.  W drugiej części zajęć czwartoklasiści wzięli udział w spotkaniu poświęconemu wielkanocnym obyczajom na dawnej wsi oraz własnoręcznie wykonali pisanki, używając do tego m.in. wosku pszczelego i barwników. Kolejną propozycją była możliwość spaceru po terenie skansenu, który posiada blisko 70 zabytkowych drewnianych obiektów architektury wiejskiej i małomiasteczkowej: spichlerze, chaty oraz   pochodzący z XVIII w. kościół pw. św. Józefa.

Warsztaty były cennym źródłem wiedzy dla uczniów o  zwyczajach panujących na dawnej wsi. Ponadto Park Etnograficzny pozwolił nam w magiczny sposób na chwilę przenieść się w dawne czasy.

Aleksandra Pachulska