21 listopada 2019 22:00 | Aktualności

Uczniowie naszej szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Szkoła Podstawowa nr 1 w Radzionkowie wzięła udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. W tym roku przypada wyjątkowa - 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 20 listopada to szczególna data, która powinna zwracać naszą uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie dzieci. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Setki szkół i przedszkoli zdecydowały się uczcić 30. rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji przystąpiła także nasza szkoła, która zorganizowała w ramach tego dnia cykl wydarzeń: wychowawcy przeprowadzili lekcje na temat: ‘Dla każdego dziecka- dzieciństwo”. Uczniowie przyszli ubrani na niebiesko, biorąc udział w międzynarodowej akcji #dlakażdegodziecka. Zorganizowaliśmy Niebieską Akcję, na którą zaprosiliśmy lokalną społeczność i przedstawicieli władz. Podczas finału  zaprezentowaliśmy zebranym przygotowaną przez uczniów prezentację na temat praw dziecka.

Pragniemy, aby obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka weszły na stałe do kalendarza uroczystości nie tylko szkolnych, ale całego lokalnego środowiska.

Filmy: