18 grudnia 2019 21:02 | Aktualności

Mamy LAUREATÓW Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego

Mistrzyni literatury dziecięcej Wanda Chotomska skończyłaby w tym roku 90 lat. Niestety nie było jej dane dożyć tego wspaniałego jubileuszu.  Była wybitną pisarką, tworzącą wyłącznie dla dzieci. Jej sztuka rymowania stawiana jest na równi z kunsztem poetyckim Brzechwy i Tuwima, a dla wielu pokoleń jej wiersze stanowią niezapomnianą cząstkę dzieciństwa.

O tym, że poezja ta nie jest obca również obecnym młodym czytelnikom, przekonaliśmy się w ubiegły czwartek podczas międzyszkolnego konkursu wiedzy o życiu i twórczości autorki, w którym udział wzięli uczniowie trzech radzionkowskich szkół podstawowych oraz tarnogórskiej jedenastki.

Gospodarzem    konkursu    była    biblioteka    przy    Szkole    Podstawowej   nr   2  im.   Jana  Pawła  II w Radzionkowie. Adresatami – uczniowie klas czwartych i piątych ościennych szkół, a warunkiem uczestnictwa – znajomość najważniejszych faktów z życia pisarki, treści książek: „Pięciopsiaczki“, „Dzieci pana Astronoma“, „Leonek i lew” oraz wierszy ze zbioru „Podróże na piórze”. Ponieważ ta ostatnia pozycja pełna jest przysłów, związków frazeologicznych oraz homonimów, zadanie nie było wcale takie proste. Uczestnicy musieli pójść po rozum do głowy i wykazać się zrozumieniem utartych zwrotów językowych oraz wyjaśnić ich znaczenie.

Po pierwszym pisemnym etapie o przejściu do finału zadecydowały minimalne różnice punktowe. A sam finał nie obył się bez dogrywki. Uczestnicy wyczerpali nawet pulę pytań o specjalnym stopniu trudności. Koniec końców jurorzy zrezygnowali z kolejnej ich serii i postanowili przyznać miejsca równorzędne: jedno pierwsze, dwa drugie i aż trzy trzecie. Pozostałych uczestników konkursu zaś uhonorowali wyróżnieniami.

Choć emocji było sporo, zarówno po stronie odpowiadających, jak i oceniających, ogromnie cieszy fakt, że dzieci były tak dobrze przygotowane i tak wspaniale odpowiadały.

A oto lista naszych szkolnych laureatów:

II miejsce   –   Emilia Nolewajka,

III miejsce  –  Paulina Plewnia.

I wyróżnienie: Magdalena Wosz.

Serdecznie Gratulujemy LAUTEATOM wiedzy i zamiłowania do książek. A nauczycielom opiekunom : mgr Iwonie Mliczek oraz mgr Agacie Pniok, dziękujemy za przygotowanie uczniów.